Rapoarte pe Moldova

„O problemă nerezolvată: Combaterea torturii şi a relelor tratamente în Republica Moldova”

3 Аprilie 2012

Sute de oameni au fost supuşi torturii şi altor rele tratamente în custodia poliţiei în timpul evenimentelor din aprilie 2009. Trei ani după acestea, majoritatea vastă a victimelor încă aşteaptă să le fie făcută dreptate

Moldova: Tortura şi maltratarea aplicate de poliţie: este încă “ceva normal” în Moldova

30 Noiembrie 2009

În Moldova sute de oameni au fost arestaţi de către poliţie în urma manifestaţiilor împotriva rezultatelor alegerilor parlamentare din aprilie 2009. Mulţi dintre aceştia au relatat că au fost maltrataţi în timpul arestului.

Moldova: Tortura şi maltratarea din partea poliţiei: „E doar normal”

27 Octombrie 2007

Republica Moldova nu reuşeşte să-şi îndeplinească obligaţiile asumate prin aderarea sa la actele normative internaţionale în domeniul drepturilor omului, de asigurare a drepturilor persoanelor de a nu fi supuse torturii si altor tratamente cu cruzime, inumane şi/sau degradante.